fbpx

SILVI

Legendárny Eric Clapton dostal prvú gitaru ako 13-ročný

Napriek zložitému detstvu, závislostiam a obrovskej životnej tragédii, Eric Clapton našiel silu pokračovať v hudobnej kariére. Hudbu považuje za najväčšieho liečiteľa. Prečítajte si životopis gitarového mága, speváka a skladateľa.

Písal sa rok 1944, keď pilot kanadskej armády stretol miestnu tínedžerku v britskej dedinke Ripley. Románik netrval dlho; hneď po skončení II. svetovej vojny 24-ročný Edward Walter Fryer odišiel späť za manželkou do Kanady. V tom čase už bola Patricia Molly Claptonová tehotná. O niekoľko mesiacov neskôr porodila chlapca, ktorého čakalo náročné detstvo, ale zároveň aj hviezdna hudobná kariéra.

Zložité detstvo

Eric Clapton (celým menom Eric Patrick Clapton) sa narodil 30. marca 1945 v dome starých rodičov. Mladučká matka Pat, ako ju prezývali, stála ako 16-ročná pred náročnou otázkou výchovy dieťaťa. Patini rodičia, Rose Clappová a Jack Clapp, sa preto stali náhradnými rodičmi Erica. Priezvisko Clapton dostal po Patinom otcovi a Rosinom prvom manželovi, Reginaldovi Cecilovi Claptonovi.

Ericova matka sa neskôr vydala a odišla žiť do Kanady a Nemecka, kde jej manžel pôsobil ako vojak. Mali spolu 3 deti: Cheryl, Heather a chlapca Briana, ktorý v 26 rokoch zahynul pri tragickej dopravnej nehode.

Clapton vyrastal do 9 rokov v domnienke, že Pat je jeho sestra a Clappovci sú biologickí rodičia. Až samotná Patricia mu po návrate do Veľkej Británie oznámila, že opak je pravdou. Toto zistenie hlboko poznačilo Claptonovu psychiku. Odrazu bol z neho utiahnutý a tichý mladík, aj keď stále s dobrými mravmi.

Cesta k hudbe

Clapton vyrastal v hudobnej rodine, lákala ho najmä gitara. Stará mama Rose doma hrávala na klavíri, sľubný klavirista bol údajne aj Ericov biologický otec. V roku 1958, keď talentovaný Angličan oslavoval 13. narodeniny, mal rock and roll stále viac fanúšikov. Clapton vtedy dostal prvú gitaru nemeckej značky Hoyer.

Clapton bol ako tínedžer náladový. Uzavrel sa do seba, v spoločnosti sa cítil ako outsider. Učitelia ho vždy označovali za nadpriemerného študenta s umeleckými vlohami. On však vynechával stále viac hodín, až nakoniec prepadol zo všetkých dôležitých skúšok, ktoré by mu zaručili prijatie na stredné školy v Británii.

Neskôr už ako 16-ročný Eric Clapton predsa len študoval na Kingston College of Art, z ktorej ho vyhodili pre zlé výsledky. Učenie ho nebavilo, tak ako hrať na gitare a počúvať blues. Angličan začal v 17 rokoch pracovať v obchode s hudobninami. Od rodiny si požičal 100 libier na elektrickú gitaru. Hudba mu pomáhala spracovať komplikované emócie z detstva a tiež cibriť nepopierateľný talent.

Hudobná inšpirácia

Nádejný gitarista z Ripley síce pôsobil utiahnuto, jeho vnútorný svet však zaplnila fascinácia americkým blues. Claptonovou najväčšou inšpiráciou bolo elektrické blues s koreňmi v Texase a Chicagu, konkrétne černošská hudba muzikantov ako Freddie King, Buddy Guy, Muddy Waters, B. B. King a ďalších. Tento žáner v podstate stál aj pri zrode rock’n‘rollu, rocku, britského blues či blues-rocku.

V roku 1963 sa stal Eric Clapton prvýkrát členom hudobnej skupiny. The Roosters sa v tom istom roku rozpadli. Hudobníkove kroky potom viedli do popových skupín Casey JonesThe Engineers. Clapton mal len 18 rokov, keď sa o ňom v kluboch hovorilo ako o najlepšom gitaristovi v okolí.

V kapele The Yardbirds začali Claptona prezývať Slowhand, teda Pomalá ruka, a tiež nahral prvé albumy. Keď skupina prešla na komerčnejšiu dráhu, odišiel. Chcel zostať verný blues. V roku 1970 Clapton odštartoval sólovú kariéru.

Súčasnosť

Gitarový mág Eric Clapton je držiteľom viacerých prestížnych ocenení. Podľa hudobného magazínu Rolling Stone patrí k TOP 5 zo stovky najlepších gitaristov sveta. Gitarista a spevák tiež získal 18 ocenení Grammy (jednu z nich za celoživotné dielo), a ako jediný hudobník bol až 3-krát uvedený do Rokenrolovej siene slávy. V roku 2004 sa stal Rytierom britského impéria.

Napriek komplikovanému detstvu, závislosti od drog aj alkoholu a obrovskej životnej tragédii, keď jeho 4-ročný syn zomrel pri páde z okna výškovej budovy, našiel Eric Clapton silu pokračovať vo svojej hudobnej kariére. „Hudba sa stala mojím liečiteľom. A ja som sa naučil načúvať jej celým svojím bytím. Zistil som, že tak dokážem vymazať všetky emócie spojené so strachom a zmätenosťou, ktoré súviseli s mojou rodinou,“ uviedol raz Eric Clapton.

Koncert Erica Claptona si môžete pozrieť naživo 5.6.2022 v pražskej O2 Arene.